Mahá koření 100g
Je složeno z mletého kmínu, koriandru, hořčice.
Cena bez DPH: 43,75 Kč
Dodá jídlu výbornou chuť, podporuje činnost střev a žaludku, harmonizuje trávení, redukuje plynatost. Směs je balena ihned po namíchání a tak se dlouhodobě uchovávají unikátní vlastnosti použitých surovin. Mahá koření je jedinečná směs mezi přípravky, které slouží k ochucování jídel. Jeho skladba zaručuje výtečnou chuť i vůni, zároveň však také příznivě ovlivňuje biochemické procesy v lidském organismu, pozitivně se projevuje na zdraví a na tělesné i duševní kondici.
Kmín: Toto koření má velkou tradici, pro silici, kterou obsahuje se používá ke zlepšení trávení, proti nadýmání. Působí proti střevním parazitům. Podporuje tvorbu mateřského mléka a je dobrý na vykašlávání. Používá se při pečení do chleba, při vaření brambor, do gulášů, pomazánek ...aj. Kmín je považován za jedno z nejstarších koření. Kmín působí na dobré zažívání, zabraňuje a snižuje plynatost. Použití je velmi široké: Přidává se do bramborových polévek, nejrůznějších omáček, gulášů, na zeleninu, do salátů a pomazánek, při přípravě houbových a luštěninových pokrmů. Mahá koření je vyjimečné i tím, že je vyrobeno z koření, které vypěstovali čeští, respektive moravští zemědělci. A navíc používáme „Český kmín“, což je označení pro specifický s mnohaletou tradicí a mimořádnými vlastnostmi. Český kmín. Toto označení je uznáváno v celé EU. Od tohoto roku, to je 2008, je komodita Český kmín držitelem chráněného označení původu v rámci EU.
Koriandr: Je to světově rozšířené léčivé koření. Koriandr se pěstuje u nás na jižní Moravě. Stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, podporuje trávení, reguluje střevní flóru a slouží jako spazmolytikum při bolestech zažívacího ústrojí. Užívá se k léčení mykóz, flegmón a vředů, usnadňuje odkašlávání, je součástí mazání proti revmatismu a při kloubovém onemocnění. Má rovněž příznivé účinky na nervovou soustavu. Koriandr je dosud kulinářsky málo doceněn, přestože se v dnešní době stále víc a více používá k přípravě různých pokrmů. Do směsí koření, při nakládání hub, červené řepy, do polévek zeleniny, pečiva, sušenek,omáček, perníkůa cukrovinek, zeleninových jídel. Je součástí mnoha kořenících směsí. Má čerstvou chuť po pomerančích. Do salátů a paštik koriandrová semínka používáme při vaření buď celá nebo mletá. Dodávají jídlu čerstvou jarní příchuť. Nejvyššího účinku dosáhneme, když si koupíme celá semínka, která uskladníme v neprůhledných, dobře uzavíratelných sklenicích a meleme je těsně před použitím na mlýnku na koření anebo na kávovém mlýnku. Koriandr můžeme použít jednak při přípravě slaných jídel, jednak při přípravě pokrmů na sladko. Koriandr nejlépe nachutí pokrm, jestliže ho "otevřeme" na tuku. Na pánev nalejeme olej a necháme krátce prohřát, do prohřátého tuku dáme koriandr buď mletý anebo celý, promícháme a opět necháme krátce prohřát. Dáváme pozor, aby se mletý koriandr nepřipálil, proto jej zahříváme jen krátce. Celý koriandr je hotový, když začne z pánve "odskakovat". Pak se pokračuje v další úpravě podle předpisu, např. přidáme cibulku a dále dusíme anebo zalejeme vodou apod. Velice lahodný je koriandr v sladkých kaších, obilných flameri a v perníkovém pečivu. Hořčice: Pěstuje se i u nás Povzbuzuje trávení a má silný antibakteriální účinek. Urychluje látkovou výměnu používá a se při špatné funkci střev a nízké tvorbě žluči. Slouží k výrobě hořčice, marinád a je součástí kari koření. V medicíně se používá k přípravě stomachika a hořčičných náplastí, v potravinářství ke konzervaci potravin. Hořčice prokrvuje zažívání a tím usnadňuje trávení. Známé jsou i placky z mleté hořčice, které lidové léčitelství přikládá na bolavá revmatická místa těla. K nakládání okurek,zeleninynebo hub Pro psychické uspokojení z jídla je důležité, aby obsahovalo celou škálu základních chutí. Hořké nuance velmi vhodně vytvoří hořčice v pokrmech na slano i na sladko. |